
Vänder hem till Contractor Mark
Anton Wass har varit anställd på Contractor Mark i Skellefteå tidigare, efter en avstickare är han nu på väg tillbaka. Måndag den 2 september är det dags för återkomst efter två sabbatsår på Ahlsells som ansvarig för mark och VA.
– Det känns som att jag har kommit hem, säger Anton med ett skratt. Framför allt är det nog människorna på Contractor som drar, det är ju de som gör att man trivs på jobbet.
Och vad ska du göra på jobbet?
– Tidigare var jag platschef på Contractor Mark och nu när jag återvänder blir det som projektchef, vilket är en ganska bred roll så svårt att sammanfatta vad det innebär. Men det blir kul med lite nytt fast ändå på samma ställe.
Du kanske inte kan svara på hur du trivs eftersom du inte hunnit börja om ännu, men hur tänker du dig?
– Förhoppningsvis blir det rätt, det är i alla fall min plan!
Vad gör du helst på fritiden?
– Jag har två små barn, två och fyra år, så största delen av min fritid går såklart åt till familjen. Men annars gillar jag att fiska och laga mat. Och gärna umgås med nära och kära.