
Familjär känsla – framgångsrecept för Mark
Contractor Mark i Umeå har nu funnits i snart två år och när projektchef Daniel Lundmark summerar den första tiden är han helnöjd.
– Det har gått över förväntan, vi har hittat vår nisch på en tuff marknad.
Inledningsvis bestod avdelningen av Daniel Lundmark och platschefen Tomas Brännström, men antalet medarbetare växte snabbt och i dag är man 13 personer (fyra tjänstemän och nio yrkesarbetare).
– Vi är ett tajt gäng som jobbar nära tillsammans. Många har arbetat i många år tillsammans i andra sammanhang. Det är en av nycklarna till att det gått så bra. Vårt nära samarbete med Contractor Bygg har också varit viktigt. Just nu samarbetar vi bland annat med projekten Barnmorskan och Professorn, men även på flera mindre projekt, säger Daniel Lundmark.
– Daniel och Tomas har gjort ett fantastiskt jobb med allt från nyrekryteringar, kunder och maskinentreprenörer. Inriktningen de närmaste åren är inte tillväxt utan att vårda de kundkontakter som har skapats och utveckla vår personal och att vara lönsamma, säger Per-Anders Wass, vd Contractor Mark.
Precis som Contractor Mark i Skellefteå jobbar Umeå mycket med underentreprenörer och har inte investerat i några större egna maskiner.
– Vi har valt att ta in lagom många maskinentreprenörer som kan vara med oss under lång tid. Entreprenörerna är också värdefulla i lagarbetet. I likhet med oss som är anställda är de engagerade och lösningsorienterade och bryr sig väldigt mycket om våra projekt, säger Daniel Lundmark.
Han konstaterar att det finns många duktiga aktörer i branschen i Umeå, men att Contractor Mark har hittat sin nisch: specialprojekt som andra är lite rädda för. Han nämner bland ett markarbete på Dragonskolans innergård där man var tvungen att lyfta in material med en kran.
– Knepiga projekt gillar vi! Vi har rätt medarbetare för att klara det.
Första verksamhetsåret omsatte Contractor Mark runt 15 miljoner kronor, när det andra går i mål ser omsättningen ut att landa på omkring 25 miljoner kronor.
– Det är jättekul att det gått så bra hittills, men att växa är inte det viktigaste för oss. Vi vill behålla den familjära känslan i gruppen och fortsätta leverera det vi lovar till våra kunder, säger Daniel Lundmark.



