
Golf med nätverkande och tävlingsanda
Under sommaren har Contractor deltagit i flera golf- och nätverksarrangemang i Västerbotten med kunder, leverantörer, samarbetspartners och andra företag i regionen.
– Förutom tävlingarna, som man självklart vill vinna, är det ett bra tillfälle att träffas under trevliga former. Det stärker relationerna, säger Petter Andersson, vice koncernchef.
Byggsvingen, som i år hölls i Robertsfors och Guldgolfen tillsammans med Skellefteå AIK är två exempel på aktiviteter som kombinerar gemenskap, nätverkande och en god portion tävlingsanda.
Byggsvingen är en branschspecifik golftävling som samlat entreprenörer, leverantörer och andra aktörer i byggbranschen sedan 1980-talet.
Guldgolfen är en kombinerad golf- och padelturnering tillsammans med Skellefteå AIK där deltagarna under lättsamma former träffar branschkollegor och deltar i en mängd deltävlingar. Som hålsponsor är Contractor också med och bidrar till arrangemanget, som dessutom samlar in pengar till viktiga verksamheter, i år Kvinnojouren.
– Extra roligt i år var att jag fick spela samma boll som Björn Brändström på Holmen, som lyckades göra sin första hole in one. Ett minne man kommer ta med sig, säger Petter Andersson.



