Skip to main content

Intensiva veckor på Society Expo

Contractor har varit en flitig aktör under jätteevenemanget Society Expo i Skellefteå.
– Vi är jättenöjda! Många av våra medarbetare har varit engagerade och bidragit till att det blev så lyckat, säger Lena Forsgren, HR-chef.

Society Expo arrangerades 27 maj-9 juni med syfte att synliggöra Skellefteås hållbara och snabba samhällsomvandling samt utveckla kunskap och verktyg som ger avtryck i världen.

Contractor var med som partner för att visa hur framtidens byggande kan bidra till ett mer hållbart samhälle. Utöver en monter på Guldtorget och en arkitekturtävling för barn deltog Contractor i två paneldebatter – en om återbruk och en om bostadsförsörjning – och var med på en heldag i Kurjoviken om hållbara anläggningsprojekt.

I montern har inte mindre 24 Contractor-medarbetare turats om att stå under två veckor.

– Vi har haft mängder av intressanta besök, väldigt kul! Många var nyfikna på tidslinjen som vi dragit upp i montern och imponerade över att vi funnits sedan 1910, säger Lena Forsgren.

Och apropå mängder, arkitekturtävlingen för barn – där de skulle rita sitt drömhus i Skellefteå – blev en riktig succé. Över 130 tävlingsbidrag kom in.

– Det har strömmat in fantasifulla och fyndiga bidrag, både digitala och analoga. Det blir svårt för juryn att välja en vinnare bland alla fina byggnader. När juryns arbete är klart kontaktas vinnaren, säger Lena Forsgren.

Contractor visade under Society Expo upp hela bredden av sin verksamhet. I de olika debatterna och hållbarhetsdagarna deltog bland annat Mikael Davidsson, projektingenjör på Contractor Mark i Skellefteå, Mats Håkansson, vd Contractor Projektutveckling, Johan Lindgren, vd Contractor Bygg i Skellefteå och Pelle Kriström, vd Contractor Bygg i Umeå.