
Isabell – snickaren som bytte bransch
Isabell bytte bransch – helt. Från socialpsykiatrin till snickare på Contractor Bygg i Skellefteå.
– Det är skönt att jobba med kroppen och jag har härliga kollegor, så det känns toppen, säger hon.
Hur kom det sig att du började på Contractor Bygg?
– Jag jobbade som träarbetare på Jörnträhus, som är inom samma koncern som Contractor, och fick tjänstledigt för att testa att arbeta på Contractor. Där kändes det jättebra direkt.
Vad gjorde du innan?
– Före Jörnträhus jobbade jag åtta år inom socialpsykiatrin, så jag bytte bransch helt. Jag var sugen på ett mer fysiskt jobb, kände mig rastlös i kroppen av att mest sitta hela dagarna.
Vad är utmärkande för Contractor som arbetsplats?
– Det är familjärt och det känns att företaget satsar på oss medarbetare. Jag hade ingen erfarenhet som snickare när jag kom till Contractor, men fick börja som företagslärling och fick en bra utbildning. Vi uppmuntras att utvecklas.
Vad är det bästa med ditt jobb?
– Att det är fysiskt, att jag får lära mig nya saker och att alla är så hjälpsamma. Om jag stöter på något problem är det bara att fråga närmaste kollega.
Vad gör du helst när du inte jobbar?
– Jag umgås mest med familj och vänner. Vi har två barn, en dotter som är nio, och en son som är elva. Vi bor i ett hus i Sandfors och har en stuga i Österjörn, och båda kräver ju lite underhåll. Sedan gillar jag att vara ute i naturen och att träna på gym.




