
Jessica – en viktig kugge i Eldabutikens styrelse
Jessica Salsbring, vd för Eldabutiken i Skellefteå, är nu inne på sitt fjärde år som medlem i Eldabutikens styrelse där hon är med och drar upp riktlinjerna för kedjans 50 butiker i landet (från Luleå i norr till Malmö i söder).
– Det är roligt att vara med och påverka, säger hon.
I Eldabutikens styrelse blir man invald och sitter i tvåårsperioder. Jessica fick förnyat förtroende efter sina första två år och har HR som sitt ansvarsområde.
– Det innebär bland annat att ha koll på hur medarbetarna mår på de olika butikerna runt om i landet.
Styrelsen ses fyra-fem gånger per år, oftast på Arlanda eftersom det är smidigast för alla, men har också regelbundna Teams-möten. Dessutom träffas man på årsstämman i september. På mötena diskuteras bland annat butikskedjans mål, strategier och affärsidé. Men man driver också konkreta projekt som att skapa ett nytt intranät och en ny webb.
– Vi lyssnar av butiksledet. Vad behöver de och vad vill de ha? De senaste åren har varit speciella på grund av pandemin och kriget. Det har bland annat lett till att vi fått lägga mycket fokus på att lösa leveransproblem. En konkret lösning som varit uppskattad är att alla butiker kan göra en centralorder, som garanterar att de får kaminer att sälja till hösten. Det har räddat upp verksamheten för många.
Jessica Salsbring började på Eldabutiken i Skellefteå 2006 och har varit vd sedan 2017. Butiken är i dag en av kedjans största.
– Förhoppningsvis har min långa branscherfarenhet varit till nytta i styrelsearbetet.




