
Full fart i Idre för Jörnträhus
Jörnträhus är populära i skidorten Idre i Dalarna. Från senhösten fram till vecka 12 levereras nio hus. Det handlar om allt från modellerna Strycksele och Björkdal till kundspecifika hus. Majoriteten av dem är fritidshus men två ska användas som permanenta boenden.
– Leveransen nu är hus vi sålde för ett år sedan då vi hade stort tryck. Men det är fortsatt hög efterfrågan. Vi har nyss sålt fem sutteränghus och fem till är på gång, säger Ola Jonsson, säljare för Jörnträhus, som är stationerad i Idre.
Han berättar att det är en positiv anda i hela Idrefjällen-området nu och att det släppts många nya tomter den senaste tiden.
– Det är bra att finnas på plats och ha lokal förankring. Vi har också ett jättebra samarbete här med entreprenören Fredrik & Morgan Bygg som även ansvarar för alla underentreprenörer, som exempelvis el och VVS, när husen byggs.
Ola Jonsson känner rejäl medvind för Jörnträhus i området och tror att de hus som levereras nu kommer att ge ringar på vattnet i form av fler affärer de närmaste åren.
– Husen som byggs nu kommer att bidra till att det blir lättare att sälja fler hus i år och nästa år. Jörnträhus har hus som passar utmärkt i fjällmiljöer. Vi konkurrerar inte med pris utan med kvalitet. Det är ett bra boende även på sikt. Vi är även flexibla och bra på att tillmötesgå kundens önskemål. Ur detta har också faktiskt fötts ett par nya husmodeller.
Eftersom Ola Jonsson är på plats hör han också hur snacket går bland hantverkarna och mun till mun-marknadsföringen ska inte underskattas.
– Vi har levererat kvalitet och det hör jag bland hantverkarna. De är nöjda och tycker att vi levererar gedigna hus.




